Featured Post

Thank You, Axl Rotten (And R.I.P.)

Sunday, April 13, 2008


Courtesy of GeorgiaWrestlingHistory.com:


Total Nonstop Action’s Lockdown PPV will be broadcast live from the Tsonga Arena in Lowell, MA, tonight, beginning at 8:00 PM ET. Advertised: Kurt Angle defends the TNA World Heavyweight Title against Samoa Joe; Team Cage (Christian Cage, Sting, Kevin Nash, Rhino & Matt Morgan) versus Team Tomko (Tomko, A.J. Styles, James Storm & Team 3D); Jay Lethal defends the X Division Title against Curry Man, Sonjay Dutt, Johnny Devine, Shark Boy, and Consequences Creed; a match featuring Angelina Love, Velvet Sky, Salinas, Rhaka Khan, Traci Brooks, Christy Hemme, Jacqueline, and Roxxi Laveaux; Booker T & Sharmell versus Robert Roode & Payton Banks; BG James versus Kip James; a six team match featuring the Motor City Machine Guns, LAX, Scott Steiner & Petey Williams, the Rock N’ Rave Infection, Eric Young & Kaz, and Black Reign & Rellik; and Awesome Kong & Raisha Saeed versus Gail Kim & O.D.B. (Rich Tate)

KAPOW results from Lenoir City, TN, on April 12: Electra over Violet; Donovan Daniels over Keith Knox; Matt Mayhem over Isaac Cain, Devon Hart, and Menace in a four-way; Shane Williams over Nelsonizer; and Jason Maxx & the Encore over the NOW and the Platinum Kings. (Rich Tate, courtesy of Gene Restaino)

Florida Championship Wrestling returns to the Bourbon Street Night Club, at 4331 US 19 N in New Port Richey, FL, on April 15. Bell time is 8:30 PM, and admission is $7. Advertised: Chris Gray versus Charles Evans; the Empire (Drew McIntyre & Stu Sanders) versus the Puerto Rican Nightmares (Eric Perez & Eddie Colon, w/ Miss Angela), with the winners reappearing in the main event; Atlas DaBone versus Mr. Yamamoto; Johnny Curtis & Gabe Tuft versus Bryan Kelly & Rycklon; Heath Miller & Jack Gabriel versus Sinn Bowdee & Kafu (w/ Andrew Vein); Tommy Taylor versus Colt Cabana; Matt Kruell & Sheamus O’Shaunessy versus Matt Sydal & Big Rob; Jay Bradley & Shawn Spears versus Greg Jackson & Lupe Martinez; and Brad Allen & Nic Nemeth (w/ Taryn Terrell) will defend the FCW Tag Team Title in the main event, with the DQ rule waived. (Rich Tate)

DISCLAIMER: GWH is not liable for any card changes, cancellations, etc. We can only report what is reported to us. As always, we suggest you check with the promotion within 24 hours to verify information posted here.


Jerkin' the Curtain, hosted by Trent Van Drisse, will feature Scott Teal on its show on April 14 at 11:00 PM ET. (Rich Tate)


APRIL 13, 1905 (THURSDAY) – ATLANTA, GA – ATLANTA ATHLETIC CLUB (Promoter – Unknown) > Mixed Graeco-Roman / Catch-as-Catch-Can Match: Charles Leonhardt defeated Tom Carroll (2-0)

APRIL 13, 1926 (TUESDAY) – ATLANTA, GA – ATLANTA MUNICIPAL AUDITORIUM (John Contos – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Pete Dallis defeated Bill Lewis > Jiu-Jitsu Style Match: Taro Myaki defeated John Paxos (2-0) > World Heavyweight Title Match: Joe Stecher* defeated Stanislaus Zbyszko / Notes: It was reported that 6,000 were in attendance for this card. Joe Stecher had been the reigning World Heavyweight Champion since he defeated Stanislaus Zbyszko in St. Louis, MO, on May 30, 1925. This version was the one linked back to George Hackenschmidt.

APRIL 13, 1933 (THURSDAY) – ATLANTA, GA – BROOKHAVEN AMERICAN LEGION ARENA (Hugh Allgood – Promoter) > Oscar Williamson versus Tarzan Jordan > Wrestler versus Boxer Match: Jack McAdams versus Jack Britt / Notes: No documented results for this card have been found. There were also two boxing matches, but no details were provided following the card.

APRIL 13, 1934 (FRIDAY) – AVONDALE, GA – AVONDALE ARENA (Wesley Brownlee – Promoter) > Pancho Villa versus Young Americus > Whitey Patterson versus Gorilla Tucker > Fred Lassiter versus Bill Collins / Notes: No documented results for this card have been found.

APRIL 13, 1938 (WEDNESDAY) – ATLANTA, GA – WARREN ARENA (Frank Speer – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Dorv Roche defeated Jim Wright > Ernest Kelly and Henry Piers wrestled to a draw > Jim Wright defeated George Ligosky / Notes: Jim Wright substituted for Frank Speer in the match with Dorv Roche.

APRIL 13, 1939 (THURSDAY) – ATLANTA, GA – WARREN ARENA (Frank Bettis and Cleve Roby – Promoters) > John Dameron versus Bad Boy Brown > Red Dugan versus Young Londos > Southern Light Heavyweight Title Match: Jack McAdams* versus George Romanoff / Notes: No documented results for this card have been found. Jack McAdams had been the reigning Southern Light Heavyweight Champion since he defeated Eddie Williams on November 14, 1938, in Atlanta, GA.

APRIL 13, 1945 (FRIDAY) Notes: A card was scheduled in Atlanta, but Paul Jones cancelled it because of President Franklin D. Roosevelt’s death at his home in Warm Springs, GA, one day earlier at the age of 63.

APRIL 13, 1951 (FRIDAY) – ATLANTA, GA – ATLANTA MUNICIPAL AUDITORIUM (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Lou Plummer versus Benny Becker > Jack Curtis versus Bob Shipp > Women’s Match: Mildred Burke defeated Mae Weston > Southern Heavyweight Title Match: Don McIntyre* versus Dan O’Connor ended in a double countout / Notes: Lou Plummer and Benny Becker were scheduled to wrestle each other, as were Jack Curtis and Bob Shipp, but no results were reported after the card. Don McIntyre had been the reigning Southern Heavyweight Champion since he defeated the Golden Terror on March 30, 1951, in Atlanta.

APRIL 13, 1953 (MONDAY) – AUGUSTA, GA – WILLIAM BELL AUDITORIUM (Tom Mahoney – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Midget Match: Irish Jackie defeated Farmer Pete > Midget Match: Sonny Boy Cassidy defeated Irish Jackie > Henry Harrell defeated Don McIntyre (2-1) > Jack Steele & Aldo Bogni defeated Carlos Guzman & Tex Riley / Notes: Irish Jackie had predicted before the card that he could defeat both Farmer Pete and Sonny Boy Cassidy in successive matches, and within a combined thirty minutes. The time for the matches is not clear, but he failed to defeat both men, as the results point out.

APRIL 13, 1956 (FRIDAY) – EAST POINT, GA – EAST POINT MUNICIPAL AUDITORIUM (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Lou Plummer and Rocky Columbo wrestled to a draw > Lou Plummer & Dick Raines versus Jackie Nichols & Rocky Columbo wrestled to a draw > Chief Big Heart defeated Jerry Graham at 0:30

APRIL 13, 1959 (MONDAY) – AUGUSTA, GA – ARMORY HALL (Robert McCoy – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Don McClarty versus Albert Mills > Handicap Match: Paul Anderson versus Bob Shipp & Jack O’Brien / Notes: No documented results for this card have been found.

APRIL 13, 1960 (WEDNESDAY) – COLUMBUS, GA – COLUMBUS SPORTS ARENA (Fred Ward – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Bill Dromo and the Brute wrestled to a draw at 15:00 > Eric Pederson defeated Pepper Rodriguez at 11:00 > Eric Pederson & the Brute defeated Bill Dromo & Pepper Rodriguez > No DQ Match: Paul Anderson defeated Tokyo Joe at 6:45

APRIL 13, 1964 (MONDAY) – AUGUSTA, GA – WILLIAM BELL AUDITORIUM (Steve Manderson – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Buddy Fuller defeated George Harris > Joe Scarpa defeated Stan Stasiak > Kurt & Karl Von Brauner defeated the Bavarian Boys / Notes: Saul Weingeroff managed Kurt & Karl Von Brauner.

APRIL 13, 1965 (TUESDAY) – MACON, GA – MACON CITY AUDITORIUM (Fred Ward – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Greg Peterson defeated Bob Dalton > Women’s Match: Princess Little Cloud defeated Dot Carter > The Mysterious Medics defeated Jerry Miller & Frankie Cain > Georgia Heavyweight Title Match: Billy Hines defeated Mario Galento* by disqualification / Notes: Mario Galento had been the reigning Georgia Heavyweight Champion since he defeated Sputnik Monroe on November 13, 1964, in Atlanta.

APRIL 13, 1968 (SATURDAY) – ATLANTA, GA – WQXI STUDIOS (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > El Mongol & the Big O (1) defeated Bobby Hart & Silento Rodriguez > Corsica Jean defeated Tony Nero by disqualification > Avenger #3, Enrique & Alberto Torres defeated Oki Shikina & the Rising Suns / Notes: This was for the “Live Atlanta Wrestling” television program hosted by Ed Capral. Gentleman X (1), who managed El Mongol & the Big O, announced that he believed Avenger #3 to be Ramon Torres.

APRIL 13, 1971 (TUESDAY) – MACON, GA – MACON COLISEUM (Fred Ward – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Billy Spears and Robert Fuller wrestled to a draw > Bob Griffin defeated Nikita Mulkovitch > Midget Women’s Match: Darling Dagmar defeated Diamond Lil > Choo-Choo Lynn defeated Krusher Karlson > Bob Armstrong, Leon Ogle & El Mongol defeated Homer O’Dell, Billy Spears & Buddy Colt / Notes: Homer O’Dell managed Buddy Colt.

APRIL 13, 1973 (FRIDAY) – ATLANTA, GA – PAUL JONES SPORTS ARENA [P] (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Cadillac Tournament Match: Bill Dromo defeated Tank Morgan > Dr. Blood defeated Bearcat Brown > The Super Infernos defeated Bob Orton, Jr., & Mr. Wrestling #2 > Eddie & Mike Graham defeated Sputnik & Rocket Monroe > Cage Match: Norvel Austin defeated Jack Crawford > Cadillac Tournament Match: Bill Watts defeated Tarzan Tyler / Notes: J.C. Dykes managed the Super Infernos. Jack Crawford managed Tarzan Tyler.

APRIL 13, 1974 (SATURDAY) – GRIFFIN, GA – GRIFFIN-BARNESVILLE SPORTS PALACE (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Mike Stallings and the Zebra Kid wrestled to a draw > Jerry Oates defeated the Masked Marvel > Bob Armstrong defeated Bobby Duncum > Robert Fuller & Mr. Wrestling #2 defeated Jerry Brisco & Art Nelson

APRIL 13, 1975 (SUNDAY) – MACON, GA – MACON COLISEUM (Fred Ward – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Dudley Clements and Roberto Soto wrestled to a draw > Jerry Brisco defeated Don Kent > Bill Dromo defeated Lorenzo Parente > Macon Tag Team Title Match: Don Greene & Jerry Lawler* and Ricky Gibson & Tommy Gilbert wrestled to a draw > Bob Armstrong defeated Assassin #2 by disqualification > No DQ / No TL Match: Mr. Wrestling #2 defeated Toru Tanaka / Notes: Bob Armstrong was the special referee for the match between Mr. Wrestling #2 and Toru Tanaka. Rock Hunter managed Tanaka and Assassin #2.

APRIL 13, 1976 (TUESDAY) – MACON, GA – MACON COLISEUM (Fred Ward – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Greg Valentine defeated Roy Lee Welch > The Red Devils defeated Ted & Jerry Oates > Mark Lewin & Bob Backlund defeated Les Thornton & Tony Charles > Bob Armstrong defeated Stan Stasiak > Taped Fist Match: Mr. Wrestling #2 defeated the Spoiler / Notes: Gary Hart managed the Spoiler.

APRIL 13, 1978 (THURSDAY) – ROME, GA – ROME MEMORIAL GYMNASIUM (Charlie Harben – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Adrian Adonis versus Jacques Goulet > Ole Anderson versus Rocky Johnson > Stan Hansen versus Wahoo McDaniel > Lars Anderson versus Mr. Wrestling #2 / Notes: No documented results for this card have been found.

APRIL 13, 1979 (FRIDAY) – ATLANTA, GA – ATLANTA MUNICIPAL AUDITORIUM [P] (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Ron Bass defeated Mike Stallings > King Kong Mosca defeated Joe Soto > Bob Armstrong & Tommy Rich versus Bobby Heenan & Blackjack Lanza ruled a no contest > Georgia Heavyweight Title Match: Wahoo McDaniel defeated the Masked Superstar* by disqualification > Georgia Tag Team Title Match (No TL / No DQ): Ole Anderson & Ivan Koloff* defeated Stan Hansen & Dusty Rhodes / Notes: Joe Soto substituted for Rick Oliver in the match with King Kong Mosca. Bobby Heenan managed Ron Bass and Blackjack Lanza.

APRIL 13, 1981 (MONDAY) – CHATTANOOGA, TN – CHATTANOOGA MEMORIAL AUDITORIUM (Paul Jones – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Mike Davis defeated Ken Timbs > Robert Gibson defeated Gypsy Joe > Roberto Soto defeated the French Angel > Steve O defeated the Mongolian Stomper > Tommy Rich & Mr. Wrestling #2 defeated Terry Gordy & Buddy Roberts / Notes: Michael Hayes joined Terry Gordy and Buddy Roberts at the ring during their match with Tommy Rich & Mr. Wrestling #2. Don Carson managed the Mongolian Stomper.

APRIL 13, 1984 (FRIDAY) – CLEVELAND, OH (Les Thatcher – Promoter / Georgia Championship Wrestling) > Tommy Rogers defeated Rocky Jones > Sweet Brown Sugar defeated Les Thornton > Brad Armstrong defeated the Spoiler by countout > Nikolai Volkoff defeated Wahoo McDaniel > The Road Warriors defeated Tim Horner & King Kong Bundy > Texas Death Match: Ron Garvin defeated Jake Roberts / Notes: Paul Ellering managed Jake Roberts, the Spoiler, and the Road Warriors.